Uszczęśliwia dzieci i dorosłych, singli i całe rodziny. Często bywa znakomitym pomocnikiem, wiernym towarzyszem i ukochanym, rozczulającym przyjacielem. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się na posiadanie własnego psiaka. Jedni postanawiają przygarnąć pupila ze schroniska, inni znowu marzą o czworonogu reprezentującym konkretną rasę. Wszystkie psy natomiast łączy jedno – jeśli chcemy, aby były wśród nas bezpieczne i szczęśliwe, musimy odpowiednio o nie zadbać.

Nie da się zaprzeczyć, że należę do tych, którzy uważają, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. W końcu sama po przeprowadzce – kiedy uznałam, że jestem już na to gotowa – przygarnęłam czworonożnego pupila. Dlaczego mówię o „gotowości”? Ponieważ warto sobie zdawać sprawę że opieka nad każdym zwierzęciem to nie tylko słodkie, śmieszne i radosne chwile. To przede wszystkim duża odpowiedzialność za życie, które staje się od nas uzależnione. Jeśli chcemy, aby nasz psiak był zdrowy i radosny, musimy właściwie zatroszczyć się zarówno o jego podstawowe, jak i bardziej indywidualne potrzeby. Zwłaszcza gdy myślimy o konkretnej rasie. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się temu tematowi i przytoczyć krótkie sylwetki znanych i chętnie wybieranych odmian psów.

Angielski cocker spaniel

Na początek kilka słów o uroczym, niedużym psie, charakteryzującym się długimi, opadającymi uszami, dużymi oczami oraz piękną, długą sierścią. Jednak niech Was nie zmyli całkowicie jego śliczny wygląd. To rasa o pochodzeniu myśliwskim, co potrafi ujawnić jego temperament. W dawniejszych czasach służył do wypłaszania ptaków podczas polowania czy nawet tropienia rannej zwierzyny. Zatem charakter cocker spaniela ma różne odcienie, a to, które bardziej „dojdą do głosu” zależy też w dużej mierze od naszego podejścia do pupila i jego wychowania.

Angielski cocker spaniel

Psy należące do tej rasy są wesołe, ciekawskie i uwielbiają zabawę, co z jednej strony może dać wszystkim moc radości, ale też z drugiej – potrafi momentami okazać się uciążliwe. Ponadto, za sprawą swej wrodzonej czujności bywają dobrymi stróżami, jednak ze względu na małą posturę i usposobienie tej odmiany, nie należy spodziewać się po niej postawy obronnej. Trzeba też wspomnieć, że angielskie cocker spaniele nie mają zbytnich trudności z adaptacją do nowych warunków, dlatego nie powinny sprawiać kłopotów podczas podróży. Inna sprawa, że jeśli myślimy o dłuższej wyprawie – warto takiego psiaka wziąć ze sobą. Psy te źle się czują w samotności i bardzo przywiązują się do właścicieli. Cocker spaniele nierzadko też bywają uparte, ale ich szkolenie nie powinno stanowić problemu, jeśli oprze się je na konsekwencji w wychowywaniu i nauce połączonej z przyjemnością. Niemniej, są to psy, które mogą się okazać „nie najłatwiejsze” dla początkujących właścicieli. Na pewno znakomicie będą się czuły wśród osób systematycznych i energicznych.

Buldog francuski

Czyli jedna z bardziej charakterystycznych ras, która wielokrotnie zyskiwała uwagę twórców filmowych, a także na przestrzeni kolejnych wieków trafiała na arystokratyczne salony. Nieduże, o krótkich łapach i charakterystycznym pysku buldogi francuskie cechuje wesołe, łagodne, przyjazne usposobienie oraz ogromne oddanie, okazywane właścicielowi. Świetnie nawiązuje kontakt zarówno ze starszymi członkami rodziny, jak i dziećmi, którym są gotowe się poddać i wykonywać ich polecenia. Co więcej, z powodu silnego przywiązania do domowników, wymaga wręcz większego zainteresowania – a gdy go nie otrzymuje, potrafi czasem być przesadnie zajmujący.

Buldog francuski

Ponadto, posiada bardzo dobry słuch i zmysł czujności, zatem żaden niepożądany hałas nie umknie jego uwadze. Niestety, buldogi francuskie potrafią być zadziorne i to zarówno wobec innych psów, jak i swoich pobratymców. Do niezgody potrafi czasem dojść nawet wśród dwóch lub kilku osobników z tej rasy, należących do tego samego właściciela. Z drugiej strony buldogi francuskie nie są trudne w utrzymaniu i nie wymagają dużej przestrzeni. Mimo chęci do zabaw, są w stanie dostosować się do spokojnego trybu życia. To mądre psy, które dzięki cierpliwości właścicieli i odpowiedniemu podejściu chętnie się uczą. Można wręcz powiedzieć, że buldog francuski to zwierzak praktycznie dla każdego.

Dalmatyńczyk

Tym razem kolej na zdecydowanie większe, mocniejsze psy, o rozpoznawalnym, zazwyczaj biało-czarnym, centkowanym umaszczeniu. Rozpoznawalnym, ponieważ któż nie widział słynnego, animowanego filmu 101 dalmatyńczyków od Walt Disney Pictures i nie zakochał się w tych słodkich, plamiastych psinach? To właśnie za sprawą tej produkcji wspomniana rasa stała się jeszcze bardziej popularna, przez co nie tylko dzieci, ale również dorośli zaczęli marzyć o własnym, białym w czarne plamki pupilu. A jakie dalmatyńczyki są w rzeczywistości?

Dalmatyńczyk

Poza wymienionymi już cechami, posiadają również krótką sierść, są szybkie i ruchliwe, a co za tym idzie – dla lepszego samopoczucia potrzebują zdecydowanie więcej przestrzeni. Jeśli chcemy posiadać dalmatyńczyka, warto, żebyśmy byli w stanie zapewnić mu warunki odpowiadające jego naturze, ponieważ w innym wypadku – natura ta może się nam dać we znaki. Psy należące do tej rasy po prostu cechuje duży temperament. Z jednej strony znacznie bardziej przywiązują się do właścicieli (w porównaniu z innymi odmianami), z drugiej zaś nie są tak uległe, należą bardziej do „zwierzęcych indywidualistów”. Oczywiście, podobnie jak w innych przypadkach – wiele tu zależy od konkretnego wychowania pupila. Pamiętajmy jednak, że wbrew słodkim, popularnym, animowanym obrazom, dalmatyńczyki z uroczych pupilów szybko wyrastają na duże, silne, pełne energii psy, które są w stanie się podporządkować w zasadzie tylko osobom dorosłym. Poza tym warto wspomnieć, że duży osobnik potrafi nieraz stanąć w obronie swojego pana. Tak czy inaczej – dalmatyńczyki najlepiej znajdą porozumienie z konsekwentnymi w wychowaniu osobami, lubiących ruch i aktywne spędzanie czasu.

Yorkshire terier

To również jedna z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych ras. Co ciekawe, nie tylko ze względu na swój śliczny wygląd: piękną, długą sierść, drobną posturę, spore oczy, miły pyszczek i łapki stawiające szybkie, małe kroczki. Rozczulające bywają również zabiegi samych właścicieli, którzy przygotowują specjalne ubranka dla tych psiaków lub wiążą sim na głowie fantazyjne kokardki. Przez to wydaje mi się, że yorkshire teriery darzone są szczególną sympatią przez kobiety.

Yorkshire terier

Ale trzeba przyznać, że w tych drobnych, milusich pieskach drzemie trochę „duch wojownika” – potrafią być żywiołowe, a czasem nawet awanturnicze. Niemniej, lubią zabawę i nie potrzebują długich spacerów. Najlepiej bowiem czują się na kolanach swojego właściciela. Są czujne, energiczne, a momentami potrafią sobie przypomnieć o swym dawnym myśliwskim pochodzeniu, co objawia się w ten sposób, że czasem atakują nawet znacznie większe od siebie zwierzęta. Praktyka pokazuje też, że yorkshire terier nie stwarza problemów podczas podróży. To zdecydowanie rasa dla osób, które chciałyby zabrać psa na jakiś wyjazd czy też posiadają nieduże mieszkanie.

To oczywiście nie jedyne odmiany tych sympatycznych zwierzaków, jakie w Polsce cieszą się dużą popularnością. A także nie wszystko, co o tych rasach można powiedzieć. Z pewnością będę jeszcze wracała do tego tematu, pogłębiała go. Nie tylko ze względu na istotę kwestii, jaką jest odpowiednie dbanie o domowego pupila czy właściwe dobranie czworonoga do własnych upodobań, prowadzonego trybu życia czy warunków, jakie jesteśmy w stanie zapewnić psu. Również dlatego, że sama posiadam takiego zwierzaka i w związku z tym chętnie sięgam po kolejne informacje, pomagające mi we właściwym zajmowaniu się moim ukochanym, milusim przyjacielem.

Autor

Napisz komentarz